Bevægelse i undervisningen
Der er en række institutioner og foreninger, der tilbyder skolerne hjælp til at kvalificere indsatsen omkring bevægelse i undervisningen.
En lang række inspirationer til bevægelse i fagene - samlet af Aalborg Kommune
Alle børn med i idrætsfaget
Projektet "Alle børn med i idrætsfaget" tilbyder idrætslærere en række praksisnære materialer og værktøjer, der understøtter deltagelse og trivsel for alle børn - også de med særlige behov. Materialerne er målrettet lærere på alle klassetrin og er udviklet med udgangspunkt i lærernes hverdag og virkelighed.
Leg på streg
Et innovativt koncept til indskoling og mellemtrin, der sammenkobler bevægelse og læring i skolegården.
Sæt din skole i bevægelse!
Drømmer du om motiverede og læringsparate elever? Brug Sæt Skolen i Bevægelse til at få kroppen mere med i undervisningen. Her kan læring let kombineres med leg og bevægelse, og du får masser af inspiration, der både har Fælles Mål og meningsfuld bevægelse i fokus.
Aktiv Fritid udsteder fritidspas til udsatte børn i Vejle Kommune. Projektet omfatter fritidsvejledning og økonomisk støtte med henblik på at integrere børn og unge i almindelige fritidsaktiviteter på lige fod med deres jævnaldrende.
Fagpersoner ( lærere, familiekonsulenter, ungekons., integrationsvejl., socialfaglige rådgivere) spotter børnene og kontakter Aktiv Fritid på aktivfritid@vejle.dk mobil 23 70 40 91
Aktiv fritid er forankret i Vejle Kommune og samarbejder bl.a. med Red Barnet, Broen Vejle, foreningerne i Vejle Kommune og Mødrehjælpen.